3240 zobrazení 3 odpovědi
xEldest
xEldest před 3 lety

Zdravím, přejdu rovnou k dotazu. Moje babička má prarodiče z Ruska - tuto informaci jsem zjistil v rodném listě vydaném v ČSR, není to tedy originál. Nepodařilo se mi nic v matrikách najít ... napadl mě DNA test, co to obnáší? Zjistím něco? Kolik to stojí? Případně, kde je dobré DNA test objednat a jaký balíček? Děkuji

3 odpovědi

pierotto
pierotto před 3 lety

DNA test je s nejistým výsledkem co se možného zjištění týče, zato to můžě být větší "dobrodružství". Jelikož budete hledat předky z bízkého období doporučím test Family Finder od FTDNA. Doporučuji proto, že v případě zájmu u nich z již odebraného vzorku lze dělat testy další bez nutnosti posílat nový vzorek. Cena vychází na 79 USD + 9,95 USD za dopravu, v akcích (jako zrovna dnes) je za 59 USD + doprava. Cena se celkem hýbe dle akcí, ale držel bych se té 59 USD + doprava. Po objednání Vám cca do 14 dní dojde balíček obsahující dvě vatové tyčinky a dvě ampulky. Odběr slin se provádí "výtěrem" ze stěn tváří. Vzorek umístítě do ampulky a pošlete přes Českou poštu zpět (cena cca 350 - 500 Kč). 

Do dalších cca 14 dní - měsíce se Vám zobrazí shody s ostatními uživateli, zde může být shoda velká, malá, je to o náhodě. Pak je potřeba tyto DNA shody zkoumat a řešit, tzn. dle velikosti shody (v centimorganech) se dá odhadout příbuznost, tu poté porovnat s rodokmenem, kontaktovat osobu a snažit se najít společné předky. 

xEldest
xEldest před 3 lety

Rozumím-li tomu správně, tak CELKOVÁ CENA = [59 USD (v akci) + 9,95 USD doprava do ČR + cca 500 Kč doprava do USA]. Dohromady tedy zhruba 2 085 Kč? Je možné, abych odběr slin provedl u sebe (vnuk) nebo je lepší odběr udělat u babičky? Má to nějaký zásadní vliv na nalezení případných shod s ostatními uživateli? Děkuji za upřesnění.

pierotto
pierotto před 3 lety

Ano, cenově souhlasí. Samozřejmě se vyplatí koupit testů více, nebo zkusit najít někoho se stejným zájmem a poslat společně. Já od kamarádů/známých/kolegů takto sbírám a posílám po více ks kdy ta cena za dopravu zpět potom výjde levněji.

Při testování Vás nebo Vaší babičky určitě rozdíl bude. Zatímco Vaše babička má se svým dědou cca 25% společné DNA, Vy budete mít "jen" 6,25%. Pravděpodobnost shody v přímé linii je celkem malá, takže počítejte s tím, že najdete třeba potomky sourozenců prarodičů babičky, tím pádem shoda bude ještě menší. Takže vždy je nejlepší testovat nejstarší žijící příbuzné.

Nejlepší obsah přímo na váš e-mail

Nestíháte sledovat nové články na našem webu? Chcete informace o nových matričních přírustcích? Pošleme vám informace o všech důležitých novinkách!

Z odběru novinek se můžete kdykoliv odhlásit.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním vaší e-mailové adresy pro účely rozesíání novinek.

Alternativou je naše Facebooková stránka kde najdete upozornění na nové články, zajímavosti z bádání nebo informace o aktuálích slevách DNA testů.