Genealogické články

Rodokmeny z Vídně

Jelikož se často setkávám s dotazem, jak se dělá rodokmen pokud mám předky z Rakouska (nebo přímo ve Vídni). To mě motivovalo k tomu pár vět o Vídni napsat. Proč může být pro naše rodokmeny Vídeň důležitá? Pokud se podíváte do indexů uvidíte spoustu Českých jmen. Je tomu proto, že kolem roku 1900 byla čtvrtina obyvatelstva Vídně (cca 500.000 obyvatel) tvořena českými rodáky či českými Němci.

Promethease, využít či nikoliv?

Společnost MyHeritage oznámila akvizici se společností, které patří i projekt Promethease. MyHeritage společně se svým projektem lékařských DNA testů rozšířila působnost v lékařské genetice. Pozitivem pro nás je nyní možnost využít Promethease zdarma, stačí k tomu mít surové data z DNA testů. Co můžeme získat a na co si dát pozor?

Test mitochondriální DNA

Po předchozím článku o Big-Y by si více slov zasloužil i Full mtDNA test. Tento test zkoumá pohlavní chromozom X, tento chromozom každý z nás zdědil od své matky, která jej zdědila zase od své matky a tak dále. Začátkem článku vám zkusím popsat základní principy a poté i reálné zkušenosti s tímto testem.

Big-Y a na cestě mých předků

V jednom z předchozích článků jsem zmínil, že se chystám na test mužského chromozomu Y, který se nazývá Big-Y. Není tomu dávno co mi přišly výsledky a proto bych těmto výsledkům a svým mužským předkům chtěl věnovat pár slov.

DNA testy prarodičů a krůček dál

Svou „sbírku“ DNA testů jsem rozšířil o další dvě sady. Otestoval jsem svou babičku a sestru dědy. Dostal jsem se tak do generace svých nejstarších žijících předků. Testování ve zkratce přineslo nové shody a zpřesnilo případně vyloučilo již stávající.

Čejkovický Stávek

Příjmení Stávek je příjmení rozšířené na Moravě, nepatří však mezi častá příjmení. Pokud tedy zrovna náhodou je toto příjmení i vaše, případně nějakého Stávka znáte, vězte, že pravděpodobně všichni mají jednoho stejného předka.