Genealogické články

Test mitochondriální DNA

Po předchozím článku o Big-Y by si více slov zasloužil i Full mtDNA test. Tento test zkoumá pohlavní chromozom X, tento chromozom každý z nás zdědil od své matky, která jej zdědila zase od své matky a tak dále. Začátkem článku vám zkusím popsat základní principy a poté i reálné zkušenosti s tímto testem.

Big-Y a na cestě mých předků

V jednom z předchozích článků jsem zmínil, že se chystám na test mužského chromozomu Y, který se nazývá Big-Y. Není tomu dávno co mi přišly výsledky a proto bych těmto výsledkům a svým mužským předkům chtěl věnovat pár slov.

DNA testy prarodičů a krůček dál

Svou „sbírku“ DNA testů jsem rozšířil o další dvě sady. Otestoval jsem svou babičku a sestru dědy. Dostal jsem se tak do generace svých nejstarších žijících předků. Testování ve zkratce přineslo nové shody a zpřesnilo případně vyloučilo již stávající.

Čejkovický Stávek

Příjmení Stávek je příjmení rozšířené na Moravě, nepatří však mezi častá příjmení. Pokud tedy zrovna náhodou je toto příjmení i vaše, případně nějakého Stávka znáte, vězte, že pravděpodobně všichni mají jednoho stejného předka.

Řešení DNA shod

Jsou to necelé 4 měsíce co jsem dostal výsledky DNA testů svých rodičů. Měl jsem tedy dost času zpracovat získané informace. Mezitím se mi podařilo ze dvou třetin dokončit rodokmen z matčiny strany, což samozřejmě pro řešení shod je hodně užitečné. Tento týden obdržela výsledky testu svého otce kamarádka a já do USA odeslal další tři vzorky, z toho dva týkající se mé rodiny.

DNA test krok za krokem

Je to již počtvrté co jsem objednal a zpět odesílal DNA sady a proto jsem se o svoje zkušenosti rozhodl podělit i se svými čtenáři. Článek bude obsahovat informace o tom jak testovací sadu zakoupit, jak sledovat její doručení, postup k odebrání vzorku a jeho odeslání zpět do laboratoře.