Kopp z železnice

autor pierotto Čas čtení 2:41 0 komentářů Sdílet s přáteli

Při bádání jsem narazil na další zajímavé příjmení, a to je Kopp. Toto příjmení s největší pravděpodobností pochází z německého slova Kopf (hlava), ovšem také se nabízí možnost odvození z osobního jména Prokop. Nejčastěji se s příjmením Kopp setkáme v okolí Podbořan v severozápadních Čechách, na Olomoucku a Šumavsku.

Christian Josef Kopp

zdroj: Digitální archiv v Opavě

V rodokmenu, který jsem zpracovával, jsem nalezl první zmínku o Koppech v roce 1856 v Opavě. Ústřední postavou byl Christian Kopp, v záznamech o narození svých potomků zmíněný jako „Eisenbahn Stationswächter“, ale později již v českých záznamech jako nádražní zřízenec. Christian se oženil v Olomouci – Hodolanech, jeho ženou byla Amalia Josefa Schneider narozená v Olomouci, dcera krejčovského mistra Johanna.

Právě Christianovi s Amalií se v Olomouci roku 1856 narodila dcera Amelie Magdalena, v Opavě pak roku 1860 dcera Sofia. O dva roky později syn Christian Josef, v jehož větvi jsem pátral níže. Celá rodina se později přestěhovala do Frýdlantu, kde v roce 1892 Christian ve věku 71 let umírá. Přestože měl Christian s Amalií celkem tři syny, jediným pokračovatelem rodu je Christian Josef. Oba jeho bratři zemřeli na nemoci ve věku 18 a 23 let. Christian Josef pokračoval stejně jako jeho otec v práci na železnici, kde byl vrchním oficiálem státních drah. Odkaz Christiana Josefa poté vede na Kroměřížsko, kde jeho rod dodnes pokračuje.

Cesta předků

Vraťme se zpět na začátek k Christianu Koppovi, který se v Českém království nenarodil. U záznamů narození dětí Christiana se uvádí jméno otce Georg a občas i Johann (u záznamu svatby a poté narození dcery v Olomouci bylo uvedené jméno Georg, v Opavě pak střídavě Georg a Johann), který je dále uvedený jako mlynář v Satu Mare v Bukovině. Manželkou Georga byla Eva Wössner (dříve jsem uváděl Wesner – v této formě je u záznamů v Opavě) a Christian se jim narodil nejspíš okolo roku 1821.

Jak se Christian dostal ze Satu Mare až do Opavy je prozatím záhadou, nicméně některé drobnosti odhaluje záznam z jeho svatby:

Christian Kopp verabschiedeter Wagnermeister zweiter Klasse bei des löbl CK. Zeughaus Artillerie in Wien und Sohn nach dem verstorbenen Georg Kopp Inwohner von Satulmare in der Bukowina und der Eva geboren Wössner in Satulmare in der Bukowina.

Christian byl tedy propuštěným kolářem ve zbrojnici artilerie ve Vídni. Odtud se pak tedy dostal do Olomouce kde se oženil. Jeho stěhování z Olomouce do Opavy poté přisuzuji jeho práci u dráhy (poslední záznam v Olomouci je z roku 1856). V roce 1855 byla dokončena trať mezi Opavou a Ostravou a tak pravděpodobně bylo potřeba dalšího zaměstnance dráhy v Opavě.

Jeho otec je v záznamu označen jako obyvatel Satu Mare, není tedy jisté zda se zde narodil. Matka Eva je pak označena jako narozená v Satu Mare.

Satu Mare dnes leží na území Rumunska, kde se mi nepodařilo dohledat žádné záznamy vedoucí k nějaké shodě. Při bádání jsem však narazil na zajímavé informace, které se týkají osidlování Bukoviny. Bukovina byla připojena k habsburské říši v roce 1775. Úkolem tehdejší administrativy bylo zalidnění této řídce osídlené oblasti a zefektivnění zemědělské výroby. Mezi kolonisty převažovali Němci z Pošumaví. Může být tedy pravděpodobné, že rod Koppů navazuje na dnešní potomky Koppů na Šumavsku.

Diskuze k článku (0)

Nejlepší obsah přímo na váš e-mail

Nestíháte sledovat nové články na našem webu? Chcete informace o nových matričních přírustcích? Pošleme vám informace o všech důležitých novinkách!

Z odběru novinek se můžete kdykoliv odhlásit.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním vaší e-mailové adresy pro účely rozesíání novinek.

Alternativou je naše Facebooková stránka kde najdete upozornění na nové články, zajímavosti z bádání nebo informace o aktuálích slevách DNA testů.