Kopp z železnice

Při bádání jsem narazil na další zajímavé příjmení, a to je Kopp. Toto příjmení s největší pravděpodobností pochází z německého slova Kopf (hlava), ovšem také se nabízí možnost odvození z osobního jména Prokop. Nejčastěji se s příjmením Kopp setkáme v okolí Podbořan v severozápadních Čechách, na Olomoucku a Šumavksu.

0 komentářů

Christian Josef Kopp

zdroj: Digitální archiv v Opavě

V rodokmenu, který jsem zpracovával, jsem nalezl první zmínku o Koppech v roce 1860 v Opavě. Ústřední postavou byl Christian Kopp, v záznamech o narození svých potomků zmíněný jako "Eisenbahn Stationswächter", ale později již v českých záznamech jako nádražní zřízenec. Christian se s největší pravděpodobností oženil na Moravě, jeho ženou byla Amalia Schneider narozená v Olomouci, dcera krejčovského mistra. Svatbu Chrisitana s Amalií se mi však nepodařilo najít v Olomouci a ani v Opavě.

Právě Christianovi s Amalií se v Opavě roku 1860 narodila dcera Sofia. O dva roky později syn Christian Josef, v jehož větvi jsem pátral níže. Celá rodina se později přestěhovala do Frýdlantu, kde v roce 1892 Christian ve věku 71 let umírá. Přestože měl Christian s Amalií celkem tři syny, jediným pokračovatelem rodu je Christian Josef. Oba jeho bratři zemřeli na nemoci ve věku 18 a 23 let. Christian Josef pokračoval stejně jako jeho otec v práci na železnici, kde byl vrchním oficiálem státních drah. Odkaz Christiana Josefa poté vede na Kroměřížsko, kde jeho rod dodnes pokračuje.

Cesta předků

Vraťme se  zpět na začátek k Christianu Koppovi, který se v Českém království nenarodil. U záznamů narození dětí Christiana se uvádí jméno otce Johann a občas i Georg (s největší pravděpodobností bylo správně Johann), který je dále uvedený jako mlynář v Satu Mare v Bukovině. Manželkou Johanna byla Eva Wesner a Christian se jim narodil nejspíš okolo roku 1821.

Satu Mare dnes leží na území Rumunska, kde se mi nepodařilo dohledat žádné záznamy vedoucí k nějaké shodě. Při bádání jsem však narazil na zajímavé informace, které se týkají osidlování Bukoviny. Bukovina byla připojena k habsburské říši v roce 1775. Úkolem tehdejší administrativy bylo zalidnění této řídce osídlené oblasti a zefektivnění zemědělské výroby. Mezi kolonisty převažovali Němci z Pošumaví. Může být tedy pravděpodobné, že rod Koppů navazuje na dnešní potomky Koppů na Šumavsku.

Diskuze k článku (0)

Autorem dat je Starý, dále přispěl Bc. Hudík, P. Glajc. Data jsou veřejně dostupná ve formátu XLS a HTML na webu matriky.msts.cz. Autorem aplikace je Gala