Matriční knihy vedené dle víry do roku 1918

autor zora Čas čtení 1:09 0 komentářů Sdílet s přáteli

Matriky patrně vznikly ve středověku jako seznamy šlechty, včetně povinností vůči panovníkovi, zejména dávek a počtů ozbrojenců, které mu mají poskytnout. Církevní matriky křtů (narození), sňatků a úmrtí místy vedly církve už od středověku. Katolickým farářům to však povinně nařídil až Tridentský koncil roku 1563. I poté se však toto nařízení prosazovalo poměrně pomalu.

Židovská víra – judaismus

Matriční knihy na základě úředního nařízení vedla synagoga – rabín, od r. 1766 pro chlapce, od roku 1783 pro dívky. Na vedení matrik dohlížel katolický kněz.

Katolická víra

V období po tzv. násilné rekatolizaci po Bílé Hoře byla katolická víra jedinou povolenou (kromě judaismu). U nejstarších dochovaných matrik (před r. 1600) je třeba se seznámit s obsahem, do Bílé Hory bylo na území dnešního Česka více církví (i nekatolických). Každá z nich si vedla své vlastní matriční knihy, většinou nedochované.

Od Bílé Hory do „Tolerančního patentu“ se až na naprosté výjimky v matričních knihách jiná víra neobjevuje.

Evangelická víra (někdy protestantská)

Byla povolena „Tolerančním patentem“ v roce 1781 pro dvě vyznání - augšpurské (luteránské) a helvetské. Do roku 1819 je třeba tato vyznání rozlišovat.

Matriky byly vedeny duplicitně, evangelický pastor měl povinnost hlásit záznamy katolickému knězi a ten je opisoval do katolických matrik – s vyznačeným evangelickým vyznáním.

Samostatné matriční knihy evangelíků jsou vedeny od r. 1849, do tohoto roku se tedy záznamy evangelíků objevovaly duplicitně. Ne všechny matriční knihy vedené evangelickými pastory byly dochovány.

Diskuze k článku (0)

Nejlepší obsah přímo na váš e-mail

Nestíháte sledovat nové články na našem webu? Chcete informace o nových matričních přírustcích? Pošleme vám informace o všech důležitých novinkách!

Z odběru novinek se můžete kdykoliv odhlásit.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním vaší e-mailové adresy pro účely rozesíání novinek.

Alternativou je naše Facebooková stránka kde najdete upozornění na nové články, zajímavosti z bádání nebo informace o aktuálích slevách DNA testů.