Matriční knihy vedené dle víry do roku 1918
autor zora Čas čtení 1:09 0 komentářů Sdílet s přáteli
Matriky patrně vznikly ve středověku jako seznamy šlechty, včetně povinností vůči panovníkovi, zejména dávek a počtů ozbrojenců, které mu mají poskytnout. Církevní matriky křtů (narození), sňatků a úmrtí místy vedly církve už od středověku. Katolickým farářům to však povinně nařídil až Tridentský koncil roku 1563. I poté se však toto nařízení prosazovalo poměrně pomalu.
Židovská víra – judaismus
Matriční knihy na základě úředního nařízení vedla synagoga – rabín, od r. 1766 pro chlapce, od roku 1783 pro dívky. Na vedení matrik dohlížel katolický kněz.
Katolická víra
V období po tzv. násilné rekatolizaci po Bílé Hoře byla katolická víra jedinou povolenou (kromě judaismu). U nejstarších dochovaných matrik (před r. 1600) je třeba se seznámit s obsahem, do Bílé Hory bylo na území dnešního Česka více církví (i nekatolických). Každá z nich si vedla své vlastní matriční knihy, většinou nedochované.
Od Bílé Hory do „Tolerančního patentu“ se až na naprosté výjimky v matričních knihách jiná víra neobjevuje.
Evangelická víra (někdy protestantská)
Byla povolena „Tolerančním patentem“ v roce 1781 pro dvě vyznání - augšpurské (luteránské) a helvetské. Do roku 1819 je třeba tato vyznání rozlišovat.
Matriky byly vedeny duplicitně, evangelický pastor měl povinnost hlásit záznamy katolickému knězi a ten je opisoval do katolických matrik – s vyznačeným evangelickým vyznáním.
Samostatné matriční knihy evangelíků jsou vedeny od r. 1849, do tohoto roku se tedy záznamy evangelíků objevovaly duplicitně. Ne všechny matriční knihy vedené evangelickými pastory byly dochovány.