Pasekáři

autor pierotto Čas čtení 0:50 0 komentářů Sdílet s přáteli

Kdo byli pasekáři? Pasekáři byli lidé žijící na samotě, případně v pasekářské osadě velmi často v podhorských částech či kopcích. Živili se chovem dobytka, sušením ovoce, zemědělstvím a drobnou řemeslnou výrobou. Na rozdíl od sedláků si museli své místo vydobýt klučením lesů a zakládání luk určených pro pastvu dobytka. Jednalo se tedy o drobné hospodáře, kteří hospodařili na méně kvalitní půdě.

Pasekáři osídlovali nepříliš úrodné oblasti kopcovitých a horských terénů. Zpravidla vlastnili několik skromných políček, které si většinou museli těžce vydobýt vykácením lesa. Krom toho ještě mívali po pár kusech dobytka (hlavně ovce a skot) a přivydělávali si třeba sušením ovoce, bylinek nebo drobnou řemeslnou výrobou.

Živobytí pasekářů nebylo jednoduché. Obyvatele pasek často trápila chudoba. Některé paseky se rozkládaly příliš daleko od center obcí, což už tak náročný život neulehčovalo. Pasekářské usedlosti často stávaly vedle sebe. Tomuto shluku stavení se říkalo „kula“. Smyslem těchto „kul“ bylo společné hospodaření v nelehkých podmínkách a spravedlivé dělení úrody.

Pasekářská kula
Zdroj: Valašské muzeum v přírodě, https://www.nmvp.cz/roznov

Zdroje:

  • http://www.archives.cz/zao/resources/frydek‐mistek/SOkA_FM_sbornik_9.pdf (str. 52)
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Trojanovice
  • http://genealogie.taby.cz/viewtopic.php?f=10&t=3617
  • https://www.nmvp.cz/

Diskuze k článku (0)

Nejlepší obsah přímo na váš e-mail

Nestíháte sledovat nové články na našem webu? Chcete informace o nových matričních přírustcích? Pošleme vám informace o všech důležitých novinkách!

Z odběru novinek se můžete kdykoliv odhlásit.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním vaší e-mailové adresy pro účely rozesíání novinek.

Alternativou je naše Facebooková stránka kde najdete upozornění na nové články, zajímavosti z bádání nebo informace o aktuálích slevách DNA testů.