Kde se u nás berou data

autor pierotto Čas čtení 1:15 6 komentářů Sdílet s přáteli

Nedávno jsem se přimotal do diskuze ohledně digitalizace matrik. Padla zde dobrá myšlenka, která se týkala toho, mít všechny matriky digitálně, což by ulehčilo jejich procházení a hledání. Rozhodl jsem se proto sepsat tento krátký článek, který by mohl přiblížit trochu blíže funkci tohoto nástroje.

K září 2017 je ve vyhledávači přibližně 180 tisíc záznamů. V porovnání s tím, kolik různých matrik existuje, se to může zdát jako malé číslo, ale za tímto číslem stojí spousta práce. Vytvoření této aplikace je jen třešničkou na pomyslném dortu. Podstatu a náplň aplikace tvoří portál matriky.msts.cz, ze kterého aplikace čerpá data. Za portálem msts stojí člověk, který matriky prochází, opisuje a především opisuje v jednotném formátu. Z technického hlediska se jedná o soubory CSV, které si aplikace každý den kontroluje a aktualizuje změny.

Data, data a zase data

Aby byla aplikace zajímavější, je potřeba, aby zde bylo hodně dat. Když jsem se díval do první zálohy dat, která vznikla při vytvoření aplikace, bylo cca to 20 tisíc záznamů méně. To znamená, že od vzniku aplikace po dnes (září) bylo přidáno odhadem 83 záznamů za den. A teď si představte, že by bylo přispěvatelův více.

Můžete se připojit

Pokud nám chcete s rozšířením databáze pomoci, budu rád, bude rádo hodně lidí, kteří sem pravidelně chodí. Pokud sami opisujete matriky nebo o někom víte, spojte se se mnou a domluvíme se na spolupráci. Kontaktovat nás můžete na adrese ahoj@requiro.cz.

Tagy
Technické

Diskuze k článku (6)

Sil
Sil před 8 měsíci

Dřív se tu někde nacházely vzory CSV souborů, zdá se že to postupně autoři stáhli bez jediného slova. RIP - doufejme že nějaký budoucí projekt bude mít trochu lepší komunikaci a pomůže nám převést matriky do elektronické podoby, tento projekt (ačkoliv stál očividně hodně práce) tomuto cíli aktuálně spíš brání.

Odpovědět
j.zikmund
j.zikmund před 8 měsíci

Vzory CVS jsou v záložce Nápověda, do které se dá prokliknout přes uživatelský profil. Dlouho jsem sem nic nenahrával, tak netuším, jestli vše funguje jak má, snad ano.

Sil
Sil před 8 měsíci

Tam je to opravdu hodně ztracené no, a u importu záznamu je psané "Podrobné instrukce k importu záznamu se vzorovými soubory naleztene v článku kde se u nás berou data." - proto to lidi hledají tady. Ale dobrý vědět že se k tomu dá ještě někde doklikat někde, díky za odpověď.

Tilwaen
Tilwaen před 2 lety

Chtěla jsem zjistit, v jakém formátu se mají data nahrávat; v profilu pod Importem dat je odkaz na tento článek, který by měl obsahovat "Podrobné instrukce k importu záznamu se vzorovými soubory" - to si troufnu tvrdit, že zde nenalézám; článek by stálo za to rozšířit

Odpovědět
Slepice42
Slepice42 před rokem

Já taky ne, vůbec to nefunguje...

j.zikmund
j.zikmund před 8 měsíci

Jak jsem psal výše, CVS vzory, do kterých je nutné sesbíraná data upravit jsou v záložce Nápověda, do které se dostanete přes svůj profil. Pokud nenahrajete data ve správném formátu, bude vám web hlásit chybu. Nahrávání dat na web je celkem nárazové, v minulosti se mi stalo i to, že jsem naimportoval záznamy, ale k jejich zveřejnění došlo až o rok později (svou roli v tom bude hrát i zběžná kontrola a úprava dat). Takže nehažte flintu do žita, čas od času se tady objeví nová data, a tak doufám, že projekt není mrtvý ;-).

Nejlepší obsah přímo na váš e-mail

Nestíháte sledovat nové články na našem webu? Chcete informace o nových matričních přírustcích? Pošleme vám informace o všech důležitých novinkách!

Z odběru novinek se můžete kdykoliv odhlásit.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním vaší e-mailové adresy pro účely rozesíání novinek.

Alternativou je naše Facebooková stránka kde najdete upozornění na nové články, zajímavosti z bádání nebo informace o aktuálích slevách DNA testů.