DNA testy prarodičů a krůček dál

autor pierotto Čas čtení 1:42 0 komentářů Sdílet s přáteli

Svou „sbírku“ DNA testů jsem rozšířil o další dvě sady. Otestoval jsem svou babičku a sestru dědy. Dostal jsem se tak do generace svých nejstarších žijících předků. Testování ve zkratce přineslo nové shody a zpřesnilo případně vyloučilo již stávající.

Kromě svých vlastních DNA sad, které jsem testoval na sobě nebo na svých blízkých, se můj kruh rozrostl o dvě osoby spadající do „rozšířené rodiny“. Pro lepší názornost a prezentaci jsem sestavil DNA rodokmen. Mezi osobami je zakresleno kolik spolu sdílí DNA v centimorganech.

Odrazit se můžeme z porovnání mé DNA s rodiči, které jsem oba testoval. Stejně jako všichni ostatní i já sdílím se svými rodiči 50:50 DNA, konkrétně 3562 cM s otcem a 3576 cM s matkou. Z další generace, tedy prarodičů, bych měl sdílet 25% DNA. V mém případě je to 1560 cM, tedy necelá polovina DNA, kterou mi předal otec, obsahuje DNA babičky.

DNA rodokmen

Malou záhadou je shoda mého druhého a třetího bratrance. Byť já i můj otec sdílíme DNA s druhým i třetím bratrancem, oni dva mezi sebou (alespoň dle MyHeritage) shodu nesdílí. Zádrhel by teoreticky mohl být v rozdílných společnostech, které test provedli. Všechny moje testy jsou z laboratoří FTDNA, test druhého bratrance z MyHeritage (to však testuje také u FTDNA, ale možná na jiném čipu), se třetím bratrancem se mi nepodařil navázat kontakt – ale tipuji také MyHeritage.

Prohlížeč chromozomu, který je na MyHeritage k dispozici, tuto záhadu neobjasňuje, spíše naopak. Na obrázku můžete vidět mou shodu – červeně s otcem, oranžově s druhým bratrancem a žlutě se třetím bratrancem. V tomto jediném úseku na 12. chromozomu sdílíme všichni čtyři DNA. Ten nejmenší společný úsek by pak měl mít přibližně 17,5 cM.

Prohlížeč 12. chromozomu

Rozuzlení by mohlo přinést porovnání DNA kitů na GedMatch. Moje jediné vysvětlení je, že MyHeritage blok rozdělilo na dva menší segmenty, které nevyhodnotilo jako shodu. Prozatím má tedy můj druhý bratranec smůlu, přestože shodu máme takto složitě prokázanou.

Tagy
DNA

Diskuze k článku (0)

Nejlepší obsah přímo na váš e-mail

Nestíháte sledovat nové články na našem webu? Chcete informace o nových matričních přírustcích? Pošleme vám informace o všech důležitých novinkách!

Z odběru novinek se můžete kdykoliv odhlásit.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním vaší e-mailové adresy pro účely rozesíání novinek.

Alternativou je naše Facebooková stránka kde najdete upozornění na nové články, zajímavosti z bádání nebo informace o aktuálích slevách DNA testů.