DNA test krok za krokem
autor pierotto Čas čtení 14:04 6 komentářů Sdílet s přáteli
Je to již počtvrté co jsem objednal a zpět odesílal DNA sady a proto jsem se o svoje zkušenosti rozhodl podělit i se svými čtenáři. Protože se často setkávám s různými dotazy týkající se jak objednání DNA sad, cen nebo odeslání kitu do laboratoře, sepsal jsem tento článek kde celý proces popíšu. Článek bude v čase aktualizován, takže by tu měli být vždy aktuální informace.
Co se v dnešním článku dozvíme?
- Jak zvolit správný DNA test a jak jej objednat
- Jak odebrat vzorek DNA testu
- Jak odeslat testovací sadu zpět do laboratoře
Jak vybrat DNA test
O typech DNA testů jsem psal již v článku „Souhrn DNA testů“. Mezi nejčastěji objednávané DNA testy patří test autozomální, postup je však stejný pro jakýkoliv typ testu. Test si doporučuji pořídit u společnosti FamilyTree DNA. Proč?
- Dle mého názoru mají nejlépe udělaný odhad etnicity, u všech testovaných mi vždy každá lokalita dávala smysl dle rodokmenu nebo národnosti testovaného. Možná to byla jen náhoda, ale oproti MyHeritage byl výsledek přesnější.
- Možnost „upgrade“ testu. Společně s první objednávkou zasíláte vzorek na základě, kterého je proveden objednaný test. Pokud se později rozhodnete pořídit si další test už nemusíte znovu zasílat vzorek.
- Společnost nabízí autozomální test (FamilyFinder), testování otcovské (Y‐DNA) a mateřské (mtDNA) linie.
- Výsledek testu – surová data – na webu označená jako „raw data“, lze nahrát například na MyHeritage nebo GedMatch.
- Velká databáze testů, tedy větší pravděpodobnost nalezní nějakých shod, pro Evropu.
Kolik si připravit peněz
Kit tedy testovací sada jako taková je jedna a ta stejná „krabička“, cena tedy závisí na zvolené službě a počtu objednaných kitů.
Cena dopravy jednoho kitu je stanovena na $9.95 (~220 Kč), pokud koupíte více jak jednu testovací sadu, je cena dopravy druhé sady ve stejné objednávce $4.95 (~110 Kč). Pokud tedy koupíte tři testovací sady zaplatíte za dopravu $9.95 + $4.95 + $4.95 (~440 Kč).
Cena testu se obvijí podle toho jakou službu si objednáváte. Základní test FamilyFinder (autozomální) stojí $79 (~1740 Kč) v akci lze sehnat test za $49 (~1080 Kč) či $59 (~1300 Kč). Pro pokročilejší je pak test Y‐DNA startující na $119 (~2620 Kč) v akci pak na $109 (~2400 Kč) nebo mtDNA za $159 (~3500 Kč) a v akci $139 (~3060 Kč).
?Jak ještě trošku ušetřit
Před platbou pak doporučuji aktuální kurz zkontrolovat u vaší banky. Pokud máte více platebních karet i drobný rozdíl v kurzu dokáže ušetřit hezké peníze.
Hurá na nákup testu!
K nákupu potřebujete pouze kreditní kartu, které má povolené platby na internetu. Následně můžete přejít přímo do nákupního košíku FamilyTreeDNA.

Zvolte pohlaví osoby, pro kterou test bude. Některé testy jsou pouze pro muže, u takových testů je napsáno „males only“.
Jakmile zvolíte pohlaví, zobrazí se vám pouze vhodné testy k vybrané hodnotě. Nemusíte se tedy bát, že koupíte nekompatibilní test.

Zvolte typ testu, vybrat můžete i testů více. V pravé části se vám zorazuje „Kit 1“, můžete také přidat kit další (pro další osobu) a zakoupit odlišné testy.
Po výběru testu se v pravé části zobrazuje pro každý kit sumarizace vybraných testů a cena za zvolené služby.

Pokračujte k zadání fakturačních a doručovacích údajů. Zadejte a pečlivě zkontrolujte zadanou e‐mailovou adresu (zde vám bude zasláno přihlašovací jméno a heslo) a samozřejmě adresu doručovací.
Vpravo naleznete celkovou cenu za všechny vybrané kity (služby) a dopravu. Tato částka vám bude v dolarech stržena z účtu.

Ve spodní části obrazovky, hned pod doručovací adresou zadejte informace k platbě a potvrďte objednávku.
Po odeslání objednávky dojde automaticky ke stržení částky dle kurzu vaší banky. Následně vám dojde e‐mail obsahující potvrzení objednávky a přihlašovací údaje ke každému zakoupenému kitu. Podle doby objednání (skrz časový posun) pak do druhého dne obdržíte informaci o odeslání objednávky.
Již se mi jednou stalo, že jsem potvrdil a zaplatil nesprávný test. Pokud se jedná o první objednávku máte v podstatě dost času s tím cokoliv udělat (než sada dorazí k vám a zpět). V mém případě, se jednalo o upgrade, tedy byl použit vzorek, který měla laboratoř k dispozici. K samotnému testu samozřejmě nedochází ihned, ale v procesu je ponechána doba k zrušení objednávky. Je tedy možno kontaktovat technickou podporu, kde v mém případě vystavili formulář na novou objednávku s doplacením rozdílné částky.
V případě upgrade laboratoř použije již poskytnutý vzorek. Není to však tak, že by byla vaše DNA kompletně otestovaná a po kliknutí na upgrade by byl výsledek ihned k dispozici. Po provedení upgrade absolvuje vzorek stejnou proceduru jako každý jiný, jen s výhodou, že nemusíte čekat než vám znovu přijde sada k odběru.
!Na co si dát pozor
Pokud kupujete více sad nebo již svou sadu máte a kupujete další doporučuji se na nově zakoupené sady nepřihlašovat dokud není balíček odeslán. Já svou sadu již mám, dokupoval jsem několik nových, chtěl jsem tedy u všech sad nastavit jména osob, pro které sady byly. To se ukázalo jako chybné rozhodnutí, neboť FTDNA odeslala balíček na doručovací adresu první objednané sady nikoliv na fakturační (pravděpodobně se jedná o chybu v systému).
Čekání na balíček
Hned po odeslání objednávky vám přijde email s potvrzením a přístupové údaje k jednotlivým sadám. Zpravidla do druhého dne (nutno počítat s časovým posunem, svátky a víkendy) vás potěší email informující o odeslání balíčku. Jelikož aktuálně neexistuje žádné expresní doručení tak si na svou zásilku počkáte zhruba 14 dní.
Po tuto dobu bude vašim kamarádem „Track&Trace“ služba DHL, zde naleznete informace o tom, kde se váš balíček pravě nachází. Odkaz ke sledování putování zásilky vám přijde od FTDNA mailem. Přibližně po týdnu se ve sledovací službě objeví nová informace, červené „sledovací číslo“, toto číslo je číslem balíku v Německu odtud je balík předán vyměňovaní poště v České republice. Toto číslo tedy můžete zadávat do sledovacího systému České pošty.
Pár dalších dní můžete sledovat co se s balíčkem děje, než oficiálně vstoupí do doručovacího systému České pošty. V cestě mu stojí celnice. Drobný problém může nastat při nákupu více jak jedné sady, balíček obsahující například sady tři je celkem velký a FTDNA na něj stále uvádí obsah v množství jednoho s celní hodnotou 1 USD. Celníkům se to občas nelíbí a proto se u vašeho balíčku může zobrazit informace „Příprava zásilky k celnímu řízení“ - není nutno propadat panice, pravděpodobně balíček projde rentgenem a po zjištění, že v něm není nic za co by se mělo platit clo, je celní řízení ukončeno. Výhra nastává ve chvíli kdy je balíček ve stavu „Výstup z vyměňovací pošty“ a nastává ten druhý doručovací týden.

Na obrázku výše uvidíte výstřižek ze sledovacího systému DHL. V levém horním rohu je číslo zásilky, vedle něj tlačítko pro možnost přihlášení k odběru notifikací o změnách polohy balíku. V pravé části pak zmíněné „červené“ podací číslo ve sledovacím systému DHL DE, pod tímto číslem pak naleznete balík i ve sledovacím systému České pošty.
!Na co si dát pozor
Doporučuji trackování balíku sledovat, hlavně ne konci, kdy se balíček dostane do rukou České pošty. Jednak se zde dozvíte, kdy bude balíček doručován, ale hlavně v případě, že nejste zastiženi, máte zde informaci o uložení na poště. Pokud si zavčas balíček nevyzvednete, je odeslán zpět do USA!
Balíček je doma
V balíčku už na vás čeká testovací sada, tedy krabička, ve které naleznete vše důležité. To podstatné jsou dvě vatové tyčinky a ampulky, formulář se souhlasem (ten zelený papír), který musíte vyplnit. Vše ostatní není potřeba. V přiloženém návodu, který je v angličtině se dozvíte postup jak odběr provést. V podstatě platí, ale následující:
- Hodinu před samotným odběrem nesmíte pít a jíst, byli tací, kteří to zkusili a vyšlo to, ale i tací, kteří po cca měsíčním čekání byli zklamáni.
- Přichází samotný odběr, pomocí vatové tyčinky odeberte sliny z ústní dutiny. Tyčinkou otáčejte cca 45-60 sekund vždy na jedné straně. Po uplynutá tohoto času vložte tyčinku do ampulky a zalomte (je tam vyznačená černá čára tak u ní). Poté opakujte s rozdílem, že tyčinku použijete na druhou stranu ústní dutiny. Ampulky uzavřete a zkontrolujte, že jsou správně zavřené.
- Vložte dvě ampulky společně s vyplněným souhlasem (nutno vyplnit jméno a příjmení, měsíc a rok narození, pohlaví a hlavně podpis) do přiloženého plastového sáčku. A je hotovo.

Takto vypadá balíček obsahující 3 kity. Štítek na přední straně balíku je Německého DHL, pod tím číslo balíku České pošty. Tento balíček se na svou cestu vydal 4. srpna a byl doručen 20. srpna.

Takto vypadá jedna odběrová sada nebo‐li „kit“. Rozměr krabičky je 20x13x3 cm.

V odběrové sadě na vás čekají dvě ampulky, vatové tyčinky k odběru, plastový sáček s číslem testovací sady (stejné číslo je na ampulkách i formuláři (zelený papír), pak již zmíněný formulář se souhlasem zpracování dat, oranžová brožurka s postupem jak provést stěr a nakonec obálka.

Takto hezky by měl vypadat obsah obálky k odeslání zpět do laboratoře. Tedy dvě ampulky s odebraným vzorkem, vyplněný a podepsaný zelený formulář.
Odeslání balíčku zpět
Samotné FTDNA informuje, že by balíček zpět měl být odeslán jako balík, nikoliv dopis. Jelikož jsem vždy zasílal více sad nepoužil jsem přiložené obálky, navíc nutno také pamatovat, že minimální rozměr zásilky dle České pošty je 21x19 cm. Následující postup se tedy bude týkat odesílání balíku s celní prohláškou – což by měl být nejrychlejší a nejbezpečnější způsob doručení.
?Jak ještě trošku ušetřit
Samozřejmě můžete zkusit odeslat sadu i jako dopis. Je to levnější varianta než balík. Kamenem úrazu mohou být poštovní předpisy dle kterých by v dopise nemělo být nic jiného než dokumenty. Kvůli případné kontrole obsahu může dojít k protažení doby doručení.
Nemusí se jednat o balík ve slova smyslu krabice, ale stačí obálka A4 s bublinkovou fólií uvnitř (v pohodě lze takto posílat 4 sady). Pokud byste posílali sad více, doporučil bych už krabici a samozřejmě volné místo něčím měkkým vyplnit aby sady po krabici během přepravy „nelítaly“. U A4 obálky to vždy řeším tak, že každou sadu vložím do dodané obálky od FTDNA a ty následně vložím do obálky velké. Na závěr obálku či krabici zalepit, přelepit, do pravého dolního rohu napsat adresu příjemce (opsat z obálky od FTDNA), do levého horního rohu adresu odesílatele a přeškrtnout (raději píšu protože prý to zákazníci nedělají tak se muselo zdražovat).
Na poště si předem vyplňte celní prohlášku, setkávám se s tím, že mi nabízejí klasický „podací lístek“ (šedý nebo zelený), ale ani jeden nechcete – správně je ten co má CV kód – stačí říct, že budete posílat cenný balík do zahraničí. Níže přikládám svou prohlášku z posledního odeslání, jednotlivé body odkazují do obrázku:
- Adresa odesílatele, tedy jméno, příjmení, ulice, město, PSČ a kód země.
- Adresa příjemce, zde přepište tu adresu uvedenou na obálce od FTDNA.
- Cena na kterou chcete zásilku pojistit pro případ ztráty. Hodnota se udáví číslem i slovy, prázdné místo proškrtněte. Uvádějte vždy maximálně hodnotu, za kterou jste testy kupovali, v případě ztráty budete totiž muset doložit dokumenty k objednávce. Hodnotu pojištění uvádějte na celé tisícikoruny neboť příplatek k ceně balíku je 4 Kč za každou započatou tisícikorunu. Pro klidný spánek pojistím vždy na celé číslo dolů.
- Zde uveďte obsah zásilky. Jelikož posíláme ampulku s vatovou tyčinkou stačí uvést stejně jako na příchozím balíčku tedy „PLASTIC COTTON SWABS AND VIALS“, nutné je také uvést počet, jedna testovací sada obsahuje dvě ampulky a proto uveďte 2x. Vyvarujte se uvádění čehokoliv s DNA, genetické vzorky a podobně – Česká pošta má například v podmínkách, že obsahem nesmí být nic biologického – zbytečně by s tím mohl být problém.
- Do pole celní hodnota udejte hodnotu obsahu balíku, FTDNA posílá jednu sadu za hodnotu 1 USD, činím tak tedy stejně. Na příkladu posílám tři sady (6 ampulek) a proto jsem určil cenu 3 USD.
- Typ zásilky, těžko říct co je správně, několikrát jsem poslal jako dokumenty, v A4 obálce ve kterých je několik dalších obálek to vždy prošlo, v případě rentgenování zásilky by s tím asi byl problém. Na základě zkušeností uživatelů z facebookové skupiny Genetické genealogie je nejlepší posílat jako „Vrácené zboží“.
- Zásilku označte jako prioritní, dle platného ceníku stojí tato zásilka do USA 493 Kč (do 1 kg váhy). Ušetřit můžete za ekonomický typ, který vyjde na 342 Kč, ale není doručován nejrychlejším možným způsobem.
- Vraťte odesílateli – pokud se nepodaří doručit vrací se na adresu v bodě 1.
- Do čtverečku se zadává počet dnů, po této době, kdy bude nedoručený balík uschovaný na cílové poště se vrátí zpět. Zde zadejte hodnotu 30 (dnů).
- Zde volíte jakým způsobem se k vám nedoručená zásilka vrátí, zde zvolte ekonomický. Pokud by se zásilka vrátila, před převzetím musíte uhradit dodatečné náklady na vrácení.
- Vepište datum podání a podpis a můžete balík podat k přepravě.
Sledování balíku na cestě do Ameriky
Pokud jste posílali balík s celní prohláškou své sledovací číslo, začínající CV, najdete v pravém horním rohu tohoto dokumentu. Při běžném podání je strojově vytištěno číslo zásilky přímo na podací lístek. Toto číslo poté můžete zadat do služby „Track&Trace“ České pošty. Jakmile zásilka bude předána na vyměňovací poštu v USA, můžete podrobněji cestu balíčku Amerikou sledovat na USPS se stejným podacím číslem jako v ČR. Doba doručení je obvykle 1-2 týdny, doručení zásilky se však v důsledku různých svátků může prodloužit. V rámci sledování zásilky na USPS si můžete nastavit e‐mailové notifikace, tou hlavní notifikací však bude potvrzení přijetí balíčku laboratoří. Zde pamatujte, že to nemusí být ihned poté co je balíček doručen poštou, e‐mail je odeslán až je balíček ve FTDNA otevřen a zaevidován. Tuto skutečnost zjistíte poté i po přihlášení ke konkrétní sadě, v přehledu objednaného testu se vám po přijetí zobrazí i předpokládané datum dokončení testu.
Nyní se už můžete těšit na své výsledky a nové shody.
Diskuze k článku (6)

Dobrý den, děkuji mnohokrát za rychlou odpověď. Taky bych rád provedl později Y-DNA test. Jen si říkám, že potom budu muset test znovu objednat a zaplatit, tak využiji nyní MyHeritage, kde je na objednání dvou sad akce doprava zdarma a následně po nějakém čase FamilyTree DNA pro testování Y-DNA. Nebo se pletu? Případně prosím poraďte. Mým nejstarším žijícím rodinným příslušníkem je jen taťka, takže více do historie DNA se nedostanu. Zjistím z autozomálního testu také haploskupinu nebo si budu muset počkat na test Y-DNA? Děkuji, P.
Odpovědět
Dobrý den, děkujeme za přehledný popis a postup při zakoupení DNA testu. Mám sestaven rodokmen - cca 5 generací do minulosti. Protože část mé rodiny pochází ze Slovenska, kde je pro mě pátrání v matrikách složitější, rád bych využil možnosti DNA testu u MyHeritage. V průběhu 20 stol. pravděpodobně někteří příbuzní emigrovali do USA a Austrálie. Myslím, že mám zajímavou možnost zjistit více právě skrze DNA test. Mohl byste mi prosím stručně vysvětlit, oč přesnější pro případné výsledky bude poslat vzorek DNA také mého taťky? Děkuji, Pavel.
Odpovědět
Dobrý den, Pavle. Prvně bych rád vysvětlil rozdíl mezi testováním u MyHeritage a FamilyTree DNA. Já pro své testy používám vždy FamilyTree DNA, to proto, že je pak možnost testovat i Y-DNA (případně mt-DNA). MyHeritage umožňuje pouze autozomální testy (o typech textů tady na blogu také píšu). Ve výsledku laboratoř obou společností je stejná, MyH posílá z Evropy a FTDNA z USA, vzorek se pak v obou případech posílá do USA. K samotnému testování osob pak doporučuji otestovat pokud možno všechny nejstarší rodinné příslušníky. Hodně jednoduše řečeno, já ve své DNA mám informace od svých všech předků cca 5-6 generací zpět, 50% od rodičů, 25% od každého z prarodičů 12,5% od praprarodičů a tak dále ... já se svým jednou posunutým bratrancem mám třeba shodu cca 3,4%, můj otec s ním sdílí 7,7% a moje babička 15,6%. Čím staršího předka tedy otestuji, tím mám větší šanci na nalezení starších shod. Doufám, že z tohoto popisu je to pochopitelnější. Kdyžtak se ptejte :)
Dobrý den, právě, že výhoda FTDNA je v tom, že nyní atDNA objednáte, dojde Vám sada k odběru, vzorek pošlete zpět a na základě toho provedou test. Vzorek je po nějakou dobu uchován, v případě testu Y-DNA tak pouze objednáte a už nemusíte nic posílat (pokud ten vzorek mají). Já si z jedná sady udělal atDNA, mtDNA, Y-37 a nakonec i Big-Y. Pouze v případě, že by vzorek "došel" pošlou novou sadu. Cenově pak myslím, že nejlepší cena u MyH je 59 USD (při nákupu dvou sad doprava zdarma). U FTDNA pak v akcích 49 USD + 10 USD doprava každý kit (teď přes Vánoce byla cena 49 USD a doprava zdarma, tak třeba se bude opakovat). Určitě 25. dubna na "DNA day" budou opět slevy. Výsledkem atDNA testu jsou DNA shody s uživateli + určení etnicity (https://www.requiro.cz/article/10/muj-prvni-dna-test). Přiřazení k populační skupině je pouze na základě Y-DNA popřípadě k mtDNA. U Y-DNA je to pak o tom kolik markerů se testuje (https://www.requiro.cz/article/14/souhrn-dna-testu).
Aha, děkuji za objasnění. Nevíte, jak dlouho vzorek uchovávají? Mohu poslat dvě sady v jedné zásilce, ve které by byla DNA má i mého otce?
Tuším, že to bylo 20 let (u obou společností). Pak se vzorky (pokud jsou a nevyčerpají se) ničí. Určitě můžete, v příkladě celní prohlášky výše jsem posílal zrovna 3 sady.