DNA test krok za krokem

Je to již počtvrté co jsem objednal a zpět odesílal DNA sady a proto jsem se o svoje zkušenosti rozhodl podělit i se svými čtenáři. Článek bude obsahovat informace o tom jak testovací sadu zakoupit, jak sledovat její doručení, postup k odebrání vzorku a jeho odeslání zpět do laboratoře.

autor pierotto 0 komentářů Sdílet s přáteli

Jak vybrat DNA test

O typech DNA testů jsem psal již v článku „Souhrn DNA testů“. Mezi nejčastěji objednávané DNA testy patří test autozomální, postup je však pro jakýkoliv typ testu stejný. Test si doporučuji pořídit u společnosti FamilyTree DNA, proč?

 • Dle mého názoru mají nejlépe udělaný odhad etnicity, u všech testovaných mi vždy každá lokalita dávala smysl dle rodokmenu nebo národnosti testovaného. Možná to byla jen náhoda, ale oproti MyHeritage byl výsledek přesnější.
 • Možnost „upgrade“ testu. Společně s první objednávkou zasíláte vzorek na základě, kterého je proveden objednaný test. Pokud se později rozhodnete pořídit si další test už nemusíte zasílat vzorek.
 • Společnost nabízí testování otcovské (Y-DNA) a mateřské (mtDNA) linie.
 • Výsledek testu – surová data – na webu označená jako „raw data“, lze nahrát například na MyHeritage.

Nákup testu

K nákupu potřebujete pouze kreditní kartu, které má povolené platby na internetu. Následně můžete přejít přímo do nákupního košíku FamilyTreeDNA.

Výběr pohlaví testované osoby

Zvolte pohlaví osoby, pro kterou test bude. Některé testy jsou pouze pro muže, u takových testů je napsáno „males only“.

Pokud by se vám omylem podařilo zakoupit nesprávný test, kontaktujte technickou podporu FTDNA.

Výběr typu DNA testu

Zvolte typ testu.

Po výběru se uprostřed okna zobrazí ikonka s logem testu. Vpravo se poté započítá cena zvoleného testu.

Zadejte slevový kupón

V případě, že máte slevový kupón zadejte jej do pole „Enter coupon code“.

Formulář fakturačních a doručovacích údajů

Pokračujte k zadání fakturačních a doručovacích údajů.

Vpravo naleznete cenu za dopravu a sadu.

Odeslání objednávky

Zadejte informace k platbě a potvrďte objednávku.

Po odeslání objednávky dojde automaticky ke stržení částky dle kurzu vaší banky.

Již se mi jednou stalo, že jsem potvrdil a zaplatil nesprávný test. Pokud se jedná o první objednávku máte v podstatě dost času s tím cokoliv udělat (než sada dorazí k vám a zpět). V mém případě, se jednalo o upgrade, tedy byl použit vzorek, který měla laboratoř k dispozici. K samotnému testu samozřejmě nedochází ihned, ale v procesu je ponechána doba k zrušení objednávky. Je tedy možno kontaktovat technickou podporu, kde v mém případě vystavili formulář na novou objednávku s doplacením rozdílné částky.

V případě upgrade laboratoř použije již poskytnutý vzorek. Není to však tak, že by byla vaše DNA kompletně otestovaná a po kliknutí na upgrade by byl výsledek ihned k dispozici. Po provedení upgrade absolvuje vzorek stejnou proceduru jako každý jiný, jen s výhodou, že nemusíte čekat než vám znovu přijde sada k odběru.

 Pokud kupujete více sad nebo již svou sadu máte a kupujete další doporučuji se na nově zakoupené sady nepřihlašovat dokud není balíček odeslán. Já svou sadu již mám, dokupoval jsem několik nových, chtěl jsem tedy u všech sad nastavit jména osob, pro které sady byly. To se ukázalo jako chybné rozhodnutí, neboť FTDNA odeslala balíček na doručovací adresu první objednané sady nikoliv na fakturační (pravděpodobně se jedná o chybu v systému).

Čekání na balíček

DHL sledování zásilky

Hned po odeslání objednávky vám přijde email s potvrzením a přístupové údaje k jednotlivým sadám. Zpravidla do dvou dnů vás potěší email informující o odeslání balíčku. Jelikož aktuálně neexistuje žádné expresní doručení tak si na svou zásilku počkáte zhruba 14 dní.

Po tuto dobu bude vašim kamarádem „Track&Trace“ služba DHL, zde naleznete informace o tom, kde se váš balíček pravě nachází. Odkaz ke sledování putování zásilky vám přijde od FTDNA mailem. Přibližně po týdnu se ve sledovací službě objeví nová informace, červené „sledovací číslo“, toto číslo je číslem balíku v Německu odtud je balík předán vyměňovaní poště v České republice. Toto číslo tedy můžete zadávat do sledovacího systému České pošty.

Pár dalších dní můžete sledovat co se s balíčkem děje, než oficiálně vstoupí do doručovacího systému České pošty. V cestě mu stojí celnice. Drobný problém může nastat při nákupu více jak jedné sady, balíček obsahující například sady tři je celkem velký a FTDNA na něj stále uvádí obsah v množství jednoho s celní hodnotou 1 USD. Celníkům se to občas nelíbí a proto se u vašeho balíčku může zobrazit informace „Příprava zásilky k celnímu řízení“ - není nutno propadat panice, pravděpodobně balíček projde rentgenem a po zjištění, že v něm není nic za co by se mělo platit clo, je celní řízení ukončeno. Výhra nastává ve chvíli kdy je balíček ve stavu „Výstup z vyměňovací pošty“ a nastává ten druhý doručovací týden.

Balíček je doma

V balíčku už na vás čeká testovací sada, tedy krabička, ve které naleznete vše důležité. To podstatné jsou dvě vatové tyčinky a ampulky, formulář se souhlasem (ten zelený papír), který musíte vyplnit. Vše ostatní není potřeba. V přiloženém návodu, který je v angličtině se dozvíte postup jak odběr provést. V podstatě platí, ale následující:

 1. Hodinu před samotným odběrem nesmíte pít a jíst, byli tací, kteří to zkusili a vyšlo to, ale i tací, kteří po cca měsíčním čekání byli zklamáni.
 2. Přichází samotný odběr, pomocí vatové tyčinky odeberte sliny z ústní dutiny. Tyčinkou otáčejte cca 45-60 sekund vždy na jedné straně. Po uplynutá tohoto času vložte tyčinku do ampulky a zalomte (je tam vyznačená černá čára tak u ní). Poté opakujte s rozdílem, že tyčinku použijete na druhou stranu ústní dutiny. Ampulky uzavřete a zkontrolujte, že jsou správně zavřené.
 3. Vložte dvě ampulky společně s vyplněným souhlasem (nutno vyplnit jméno a příjmení, měsíc a rok narození, pohlaví a hlavně podpis) do přiloženého plastového sáčku. A je hotovo.

Odeslání balíčku zpět

Samotné FTDNA informuje, že by balíček zpět měl být odeslán jako balík, nikoliv dopis. Jelikož jsem vždy zasílal více sad nepoužil jsem přiložené obálky, navíc nutno také pamatovat, že minimální rozměr zásilky dle České pošty je 21x19 cm. Následující postup se tedy bude týkat odesílání balíku s celní prohláškou – což by měl být nejrychlejší a nejbezpečnější způsob doručení.

 Samozřejmě můžete zkusit odeslat sadu i jako dopis. Je to levnější varianta než balík. Kamenem úrazu mohou být poštovní předpisy dle kterých by v dopise nemělo být nic jiného než dokumenty. Kvůli případné kontrole obsahu může dojít k protažení doby doručení.

Nemusí se jednat o balík ve slova smyslu krabice, ale stačí obálka A4 s bublinkovou fólií uvnitř (v pohodě lze takto posílat i 4 sady). Pokud byste posílali sad více, doporučil bych už krabici a samozřejmě volné místo něčím měkkým vyplnit aby sady po krabici během přepravy nelítaly. U A4 obálky to vždy řeším tak, že každou sadu vložím do dodané obálky od FTDNA a ty následně vložím do obálky velké. Na závěr obálku či krabici zalepit, přelepit, do pravého dolního rohu napsat adresu příjemce (opsat z obálky od FTDNA), do levého horního rohu adresu odesílatele a přeškrtnout (raději píšu protože prý to zákazníci nedělají tak se muselo zdražovat).

Na poště si předem vyplňte celní prohlášku, setkávám se s tím, že mi nabízejí klasický podací lístek, pak je ještě jeden zelený, ale ani jeden nechcete – správně je ten co má CV kód. Níže přikládám svou prohlášku z posledního odeslání, jednotlivé body odkazují do obrázku:

Celní prohláška
 1. Adresa odesílatele, tedy jméno, příjmení, ulice, město, PSČ a i kód země.
 2. Adresa příjemce, zde přepište tu adresu uvedenou na obálce od FTDNA.
 3. Cena na kterou chcete zásilku pojistit pro případ ztráty. Hodnota se udáví číslem i slovy, prázdné místo proškrtněte. Uvádějte vždy maximálně hodnotu, za kterou jste testy kupovali, v případě ztráty budete totiž muset doložit dokumenty k objednávce. Hodnotu pojištění uvádějte na celé tisícikoruny neboť příplatek k ceně balíku je 4 Kč za každou započatou tisícikorunu. Pro klidný spánek pojistím vždy na celé číslo dolů.
 4. Zde uveďte obsah zásilky. Jelikož posíláme ampulku s vatovou tyčinkou stačí uvést stejně jako na příchozím balíčku tedy „PLASTIC COTTON SWABS AND VIALS“, nutné je také uvést počet, jedna testovací sada obsahuje dvě ampulky a proto uveďte 2x. Vyvarujte se uvádění čehokoliv s DNA, genetické vzorky a podobně – Česká pošta má například v podmínkách, že obsahem nesmí být nic biologického – zbytečně by s tím mohl být problém.
 5. Do pole celní hodnota udejte hodnotu obsahu balíku, FTDNA posílá jednu sadu za hodnotu 1 USD, činím tak tedy stejně. Na příkladu posílám tři sady (6 ampulek) a proto jsem určil cenu 3 USD.
 6. Typ zásilky, těžko říct co je správně, několikrát jsem poslal jako dokumenty, v A4 obálce ve kterých je několik dalších obálek to vždy prošlo, v případě rentgenování zásilky by s tím asi byl problém. Na základě zkušeností uživatelů z facebookové skupiny Generické genealogie je nejlepší posílat jako „Vrácené zboží“.
 7. Zásilku označte jako prioritní, dle platného ceníku stojí tato zásilka do USA 493 Kč (do 1 kg váhy). Ušetřit můžete za ekonomický typ, který vyjde na 342 Kč, ale není doručován nejrychlejším možným způsobem.
 8. Vraťte odesílateli – pokud se nepodaří doručit vrací se na adresu v bodě 1
 9. Do čtverečku se zadává počet dnů, po této době, kdy bude nedoručený balík uschovaný na cílové poště se vrátí zpět. Zde zadejte hodnotu 30 (dnů).
 10. Zde volíte jakým způsobem se k vám nedoručená zásilka vrátí, zde zvolte ekonomický. Pokud by se zásilka vrátila, před převzetím musíte uhradit dodatečné náklady na vrácení.
 11. Vepište datum podání a podpis, a můžete balík podat k přepravě.

Sledování balíku na cestě do Ameriky

Pokud jste posílali balík s celní prohláškou své sledovací číslo, začínající CV, najdete v pravém horním rohu tohoto dokumentu. Při běžném podání je strojově vytištěno číslo zásilky přímo na podací lístek. Toto číslo poté můžete zadat do služby „Track&Trace“ České pošty. Jakmile zásilka bude předána na vyměňovací poštu v USA, můžete podrobněji cestu balíčku Amerikou sledovat na USPS se stejným podacím číslem jako v ČR. Doba doručení je obvykle 1-2 týdny, doručení zásilky se však v důsledku různých svátků může prodloužit. V rámci sledování zásilky na USPS si můžete nastavit e-mailové notifikace, tou hlavní notifikací však bude potvrzení přijetí balíčku laboratoří. Zde pamatujte, že to nemusí být ihned poté co je balíček doručen poštou, e-mail je odeslán až je balíček ve FTDNA otevřen a zaevidován. Tuto skutečnost zjistíte poté i po přihlášení ke konkrétní sadě, v přehledu objednaného testu se vám po přijetí zobrazí i předpokládané datum dokončení testu.

Diskuze k článku (0)