Nahrávání DNA dat na MyHeritage

autor pierotto Čas čtení 2:18 0 komentářů Sdílet s přáteli

FamilyTree DNA s přechodem na nový čip opět upravilo formát surových DNA dat. V tuto chvíli MyHeritage neumožňuje zpracování tohoto nového výstupu a hlásí že formát není podporovaný. Problém byl MyHeritage oznámen, a společnost oznámila, že na úpravě jejich algoritmů pracují a během několika týdnů bude možné nový formát dat zpracovat.

Začátkem roku již jednou FTDNA změnila formát RAW dat, tehdy bylo celkem snadné nový formát upravit tak aby jej MyHeritage přijalo. V rámci requiro vznikl transformátor, který z nového formátu dat připravil soubor dle původní struktury. Vše fungovalo, následně MyHeritage během 2–3 týdnů upravilo a akceptovalo data v novém formátu. Nyní se situace opakuje.

Tehdy jsem byl majitelem 3 DNA sad, protože jsem se těšil sám jsem transformátor použil. Vše vypadalo v pořádku, což se poté i potvrdilo ve chvíli kdy MyHeritage začalo přijímat přímo soubor RAW dat od FTDNA. Řešení transformace je i nyní, tento článek bude návodem k tomu jak transformátor použít.

Stažení aplikace

  1. Transformaci řeší aplikace DNA kit, tu lze stáhnout přes Google Drive, v pravém horním rohu je ikonka „Download“, která stáhne soubor ve formátu ZIP
  2. Po stažení ZIP souboru je nutno archiv „rozbalit“. Ve Windows stačí kliknout na soubor pravým tlačítkem myší a zvolit „Extrahovat vše …“
  3. Po otevření adresáře, který byl vytvořen ze staženého archivu můžeme spustit aplikaci pomocí „DnaKitStudio“, má takovou červenou ikonku

Transformace dat

  1. Po spuštění se zobrazí program otevřený přímo v záložce „RAW CONVERTER“, nás bude zajímat druhá část „RAW to RAW Converter“
  2. Do pole „Raw Data Input“ zadáme cestu k originálnímu souboru od FTDNA (pomocí Browse lze vybrat přímo z počítače)
  3. Do pole „Raw Data Output“ zadáme cestu, kam se má uložit výsledek, stačí tedy zkopírovat cestu z prvního pole a jen pozměnit název souboru (je jedno jak)
  4. Zvolíme „Use Raw Data Template“ jako ANO a následně se pole hned vedle tohoto checkboxu zaktivní, za nabídky pak zvolíme možnost „Template_FTDNA.txt“
  5. Vše je připraveno a můžeme kliknout na tlačítko „Convert“
  6. Jakmile je vše v pořádku konvertováno, zobrazí se dialogové okno informující o dokončení.
  7. Vygenerovaná soubor můžeme nahát na MyHeritage

Přesto, že tento postup je funkční je otázkou jaký bude výstup v podobně DNA shod. S jistotou toto zjistíme jakmile MyHeritage i v tomto případě upraví vše potřebné na své straně. Můj jediný poznatek se týká „no call“ hodnot, to jsou ty hodnoty, které ve sloupci RESULT mají hodnotu „--“. V originálním souboru od FTDNA je těcht hodnot (pro konkrétní případ) 2.358. V tom transformovaném se „no call“ nachází 27.183 krát.

Tagy
DNA

Diskuze k článku (0)

Nejlepší obsah přímo na váš e-mail

Nestíháte sledovat nové články na našem webu? Chcete informace o nových matričních přírustcích? Pošleme vám informace o všech důležitých novinkách!

Z odběru novinek se můžete kdykoliv odhlásit.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním vaší e-mailové adresy pro účely rozesíání novinek.

Alternativou je naše Facebooková stránka kde najdete upozornění na nové články, zajímavosti z bádání nebo informace o aktuálích slevách DNA testů.