Ověřování zdrojů při hledání předků

autor pierotto Čas čtení 3:24 0 komentářů Sdílet s přáteli

Tento článek bude trošku jiný než ostatní, rád bych totiž poukázal na nástrahy, které na nás číhají v matričních knihách a s tím se často vyskytující chyby v našich rodokmenech. Protože jsem uživatelem aplikace MyHeritage čas od času se mi zobrazí shoda s rodokmenem někoho jiného, stále však platí „důvěřuj, ale prověřuj“. Dnešní článek bude o hledání Mariany Kašíkové dcery Matyáše a o tom, co všechno bylo potřeba ověřit pro nalezení správného záznamu.

Svatba Mariany Kašík a Petra Hromka

Příběh hledání začíná svatbou Mariany s Petrem Hromkem, která se uskutečnila v Poddvorově 20. ledna 1753. V záznamu stojí: „H. Juvenis Petrus filius Wenceslai Hromek cum H. Puella Marina filia X. Mathia Kaschik.“ V tomto období se věk snoubenců u zápisu svatby ještě neuváděl, takže bylo potřeba si věk narození tipnout. Dá se počítat s tím, že snoubenci byli už plnoletí. Jak je to však s plnoletostí v roce 1753? Roku 1549 byla stanovena hranice plnoletosti u mužů na 18 let a u dívek na 15 let. Roku 1753 se tato hranice zvedla na 24 let. Po zkušenostech, které mám jsem pro jistotu předpokládal, že snoubencům bylo 14 let a pustil se do hledání jejich záznamu narození.

Petr i Mariana byly z Poddvorova, u obou bylo uvedeno jméno otce, začátek hledání startoval roku 1739 a hledal jsem níže. Výhodou je, že v tomto období je už matriční kniha pro více obcí, znamená to sice více záznamů, ale snižuje to riziko, že záznam nebude nalezen, například proto, že se hledaná osoba narodila ve vedlejší vesnici, která byla zapisovaná pod jinou faru. Nyní přichází to nejdůležitější, NIKDY se nespokojte s prvním nalezeným záznamem. Ten můj první nalezený záznam je z 18. března 1734, v Poddvorově se Matyáši a Anně narodila dcera Mariana – mohl bych si říct, super, záznam mám, ale co když bylo Matyášů Kašíků v Poddvorově více? Skutečně tomu bylo tak, 4. srpna 1733 se narodila Mariana v Poddvorově Matyáši Kašíkovi a Ludmile. Jinou Marianu Kašíkovou jsem nenašel, tudíž mi zbývalo zvolit tu správnou z těchto dvou.

Mohlo se jednat o stejného otce, který ovdověl, znovu se oženil a měl další Marianu neboť ta první třeba při porodu společně s matkou zemřela? Mezi narozením první a druhé Mariany bylo přibližně sedm měsíců, tato varianta se tedy zdá jako nepravděpodobná. Komplikací samozřejmě je krátká doba mezi narozením obou dívek. Pokud by však jedna z nich ihned po porodu zemřela bylo by to vyřešeno. Byť se úvaha může zdát morbidní, stačí si v této době otevřít matriku zemřelých a zjistíme, že úmrtnost dětí byla velmi vysoká. K úmrtí Mariany opravdu došlo, bylo to však v roce 1745, záznam zní: „Obÿt puella Marina filia Mathai Kaschik, 11 anno“, ani z tohoto záznamu není na 100% jasné, která Mariana zemřela.

Svatba Mariany Kašík a Petra Hromka

Když se vrátím k záznamu svatby, můžeme si všimnout, že před jménem otce nevěsty je X, znamená to, že v době konání svatby byl již zesnulý. Takže další pátrání se směřuje na matriku zemřelých, rok 1753 kdy se konala svatba a nalezení všech zemřelých Matyášů Kašíků. Zjistit, zda zemřelý byl vdovec, případě najít vdovu po něm a na základě toho určit, kdo je matkou Mariany a určit správný záznam narození. Tato varianta se nakonec ukázala jako řešení, přestože v trošku jiném podání. V roce 1745 umírá ve 42 letech Matyáš Kašík, vdova Anna ani Ludmila po něm však nezůstala, k hledání jsem se však nedostal, neboť hned v tu chvíli jsem hledal v knize oddaných, zda se vdova po Matyáši znovu nevdala. BINGO! V roce 1746 si vdovec Mikuláš Machalínek bere vdovu Ludmilu po zemřelém Matyáši Kašíkovi. Matkou Mariany je tedy Ludmila, chronologicky druhý nalezený záznam.

Kdybych se tedy spokojil s první nalezenou Marianou Kašíkovou z Poddvorova, zvolil bych nesprávnou. Pravda, o pár let později bych se napojil na toho správného předka Kašíka, ale část cesty by byla špatná. Proto důkladně ověřujte všechny nalezené záznamy.

Diskuze k článku (0)

Nejlepší obsah přímo na váš e-mail

Nestíháte sledovat nové články na našem webu? Chcete informace o nových matričních přírustcích? Pošleme vám informace o všech důležitých novinkách!

Z odběru novinek se můžete kdykoliv odhlásit.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním vaší e-mailové adresy pro účely rozesíání novinek.

Alternativou je naše Facebooková stránka kde najdete upozornění na nové články, zajímavosti z bádání nebo informace o aktuálích slevách DNA testů.