Dna testy rodičů

autor pierotto Čas čtení 4:38 0 komentářů Sdílet s přáteli

Jak jsem již zmínil v předchozím článku, je výhodné otestovat rodiče. Abych tedy uvedl na pravou míru, nejlepší je otestovat všechny příbuzné, které máte. Testováním rodičů nejen získáte nové shody, také každou svou shodu dokážete zařadit, zda ji máte po otci či matce. U rodičů pak samozřejmě platí to stejné.

Aktuálně mám k dispozici ze zařazených testů do rodokmenu oba své rodiče a druhého bratrance (máme společného pradědečka a prababičku po mojí babičce z otcovi strany). Takže nyní k tomu jak to vypadá v přehledu mých shod:

Přehled shod s rodiči ve FTDNA

Zjednodušeně, můj celkový genom v centimorganech s použitím FamilyFinderu má délku 6770. Pravděpodobně vlivem zaokrouhlení to zde nevychází přesně, ale dalo by se říct, že od otce i matky mám 50% DNA. Například na GedMatch mám se svým otcem společných 3562,6 cM, jelikož test matky tam nemám, tak zatím nevím zda to přesně vychází na poloviny. U mého druhého bratrance, zde na FTDNA 250 cM, na MyHeritage 242,8 cM a na GedMatch 255,3 cM.

Na obrázku výše, ty ikonky (modrá, růžová) u každé osoby, ukazují po jakém z rodičů tato shoda je. U posledního záznamu je tedy tato shoda stejná pro mě i mého otce.

Co jsem tedy získal testy rodičů?

Takže statistiky. Můj test má aktuálně 1584 shod (to je o 190 shod více než jsem měl před půl rokem). Je jasné, že každá shoda je stejná s otcem nebo matkou. S otcem máme stejných 602 shod s matkou pak 130 (delších jak 9 cM). Můj otec má 1506 shod, z toho, ale společných nemáme 654. Moje matka má 576 shod, z toho 374 nemáme společné. K řešení je tedy docela dost shod navíc. A čím to je, že tyto shody navíc jsou? Jednoduše jsem je nezdědil, v „místě“ kde můj otec má tuto společnou DNA jsem já zdědil DNA matky.

Každý má rád mapy

Mapa kořenů - já

Moje mapa původu s hodnotami: Východní Evropa 75%, Západní a centrální Evropa 14%, Britské ostrovy 3%, Blízký východ 6%.

Mapa kořenů - můj otec

Mapa mého otce s hodnotami: Východní Evropa 60%, Západní a centrální Evropa 37%, Blízký východ 3%.

Mapa kořenů - moje matka

Mapa mé matky s hodnotami: Východní Evropa 79%, Britské ostrovy 17%, Jižní Evropa 3%.

Na základě map, je jasné co jsem po svých rodičích podědil. Jelikož vím, že moji předkové pocházejí z Polska (otcovská linie), přisuzuji Západní Evropu genům mé babičky (poslední nalezený záznam je v roce 1696 v Moravské Nové Vsi). Je pravda, že geny mého otce byly na území Česka ještě 2x zmutovány a to jeho babičkou (nejstarší záznam 1698 Biskupice) a prababičkou (nejstarší záznam 1690 Březnice u Zlína).

Práce s testy

Rád bych ještě uvedl pár výhod a nevýhod spravování DNA testů u FTDNA a MyHeritage, které se nyní, při více spravovaných testech, ukazují podstatné.

Pokud jste testovali více osob na FTDNA stejně jako já, máte ke každé osobě jeden uživatelský účet. V MyHeritage je pak možnost v jednom účtu ve správě DNA sad, ke každé osobně nahrát sadu – takže vše na jednom místě. Naopak výhodou FTDNA je možnost osoby zařadit do rodokmenu, ten lze vytvořit nebo naimportovat z GEDCOMu. Zatím jsem však nepřišel na to, jak do svého rodokmenu dostat osobu, se kterou nemám shodu. V MyHeritage mám tak na prvním místě shodu se svým druhým bratrancem, ale nemám možnost to nějak „vyřešit“ či přiřadit přesto, že v mém rodokmenu je.

Co dál v autozomálním testování

Jak jsem psal na začátku, nejlepší je otestovat všechny příbuzné. Já budu pokračovat testováním svého posledního žijícího a neotestovaného přímého předka – mojí babičky. Jelikož bych se rád posunul dále v otcovské linii, jedinou cestou je otestovat a hlavně přemluvit k testu sestry mého dědy.

Sice mám test svého otce, ale dokud nebudu mít test i babičky nebudu moc odhadnout kolik můj otec po své matce zdědil, tedy kolik připadá k mnou hledané otcovské linii. Testováním jeho sourozenců mohu najít naprosto jiné segmenty, které oni zdědili, ale můj otec nikoliv. To je tedy další cesta testování.

Co budu testovat na sobě

Já mám hotový atDNA i kompletní mtDNA test, pokulhávám tak jen u Y‐DNA testu, kde mám otestováno jen 37 markerů, prostor pro zlepšení je tedy zde. FTDNA nově nabízí v Big‐Y otestování 700 markerů. Získal bych tím zpřesnění k zařazení do haplo‐skupiny. A samozřejmě zpřesnění mých shod s ostatními. Aktuálně moje „nejlepší“ shoda – která mi nereaguje na mail – má test na Y-111, pokud bych si já udělal také Y-111 zpřesníme naši shodu, resp. Zpřesní se doba odhadu našeho společného předka, pak tedy doufám, že mi odepíše.

Opět bych to zjednodušil, se svou shodou mám genetickou vzdálenost 0, já mám otestováno 37 markerů, tzn. pro nás je společný předek někde okolo 8 generací. Pokud bychom měli shodu i na 111 markerech, máme společného předka okolo 4 generací.

Další výhodou jsou samozřejmě nové shody. S více markery „uvidím“ větší genetické vzdálenosti, byť nyní mám shody jen na 12 a 25 markerech, může se stát, že s testovanými 111 markery budu mít nové shody například na 67 markerech.

Tagy
DNA

Diskuze k článku (0)

Nejlepší obsah přímo na váš e-mail

Nestíháte sledovat nové články na našem webu? Chcete informace o nových matričních přírustcích? Pošleme vám informace o všech důležitých novinkách!

Z odběru novinek se můžete kdykoliv odhlásit.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním vaší e-mailové adresy pro účely rozesíání novinek.

Alternativou je naše Facebooková stránka kde najdete upozornění na nové články, zajímavosti z bádání nebo informace o aktuálích slevách DNA testů.