Uherčické rodiny

autor pierotto Čas čtení 4:54 7 komentářů Sdílet s přáteli

Do Uherčic jsem zavítal hledat potomky Rohrerů a Anschlagů, přitom jsem narazil na zajímavé příjmení Cee. Všechny tyto rodiny spojuje příchod do Uherčic mezi lety 1745 a 1753 a možná i kamarádství v podobně kmotrovství u narozených dětí a svědčení u svateb.

Rohrer

První Rohrer v Uherčicích byl Antonín, v roce 1745 si za ženu vzal vdovu Apollonii, čímž pravděpodobně získal nějaký majetek a tak se rod Rohrerů mohl v Uherčicích usadit. Anton měl s Apollonií celkem sedm dětí.

Antonín Rohrer

V roce 1747 se narodil Jan, který se roku 1771 oženil s Johannou, vdovou po Janu Foitikovi. U sňatku je Antonín, otec Jana, označený jako rolník. Manželství však předčasně skončilo Johanninou smrtí. Jan se proto v roce 1797 znovu oženil a to s Terezou Frölich. Zde už byl Jan označen jako půl‐lánik. Roku 1748 se narodil František, za kmotra mu šel Jiří Ellinger. František se oženil celkem třikrát. První svatba byla v roce 1774 s Kateřinou dcerou Václava Scheibtora, za svědka mu šel Ondřej Ellinger. Druhá svatba byla v roce 1777 s vdovou Magdalenou. A naposledy roku 1789 s Julianou Hauser. Třetím synem byl Adam, který se narodil v roce 1750, za kmotru mu byla Tereza Ellinger. První dcera Eva se narodila v roce 1752. Jejím kmotrem byl Jan Ellinger. Další dcery se Antonín a Apollonie dočkali v roce 1757, byla jí Tereza. Tereze byl za kmotra Jan Ellinger. V roce 1759 se narodil další syn jménem Vavřinec. Ten se oženil v roce 1782, za ženu si vzal vdovu Evu. Posledním potomkem tohoto páru byla Eleonora, která se narodila v roce 1762.

Po smrti Apollonie se Antonín znovu oženil. Bylo mu 44 let, když si v roce 1764 vzal za ženu Kateřinu Furch, jejich svědkem byl Jakub Ellinger. S Kateřinou měl Antonín další čtyři potomky.

V roce 1766 se narodil Josef, kmotrem mu byl Václav Scheibitor. O rok později Jakub, kterému šel za kmotra také Václav Scheibitor. Roku 1770 se narodila Marie, její kmotrou byla také Marie, žena Václava Scheibitora. Poslední dcerou a dítětem Antonína byla Rosalie narozena v roce 1772. Kmotrem byl do třetice Václav Scheibitor.

Antonín se dožil 81 let, skonal v roce 1801 a ukončil tím první generaci Rohrerů v Uherčicích. Antonín z Uherčic nepocházel, u svatby nebyli uvedeni rodiče a ani místo odkud přišel. Zajímavostí tak zůstalo spojení s Ellignerem a Scheibitorem. Hlouběji k přítomnosti v rozepisování rodu pokračovat nechci, zajímavý však je způsob jakým si Antonín a jeho potomci získali místo v Uherčicích – a to svatbami s vdovami. Jediné co prozradím jsou v pozdějších generacích svatby „v rodině“ - pravděpodobně pro udržení majetku.

Uherčice

Jelikož jsem chtěl narození Antonína vypátrat, zaměřil jsem se na samotné Uherčice a na to co praví jejich historie. Uherčice byly v roce 1565 majetkem mocného rodu Žerotínů. Ti je v roce 1610 odprodali Františku kardinálu z Ditrichštejna. Ves proto byla až do roku 1848 spojena s mikulovským panstvím.

Začala tak mravenčí práce v podobě prohledávání všech vsí, které do panství patřily. Hledání bylo úspěšné, jediným místem, kde se narodil Antonín Rohrer byl Mikulov. V Mikulově bylo i několik Ellingerů, tudíž jsem usoudil, že jejich známost mohla pocházet odtud. O nějakém vztahu mezi Rohrery a Ellingery může svědčit kromě kmotrovství i několik sňatků mezi dcerami Rohrerů a syny Ellingerů.

Anschlag

Pavel Anschlag - svatba

Další nyní již Uherčickou rodinou jsou Anschlagovi, ti jsou s Rohrery spojeni nejen pokrevně, ale i podobným příběhem. Nejstarší záznam je z roku 1753 kdy si Pavel Anschlag bral vdovu Evu. Dle zapsaného věku v záznamu úmrtí se měl Pavel narodit přibližně v roce 1718, což je stejný rok jako u Antonína Rohrera. Zajímavé je, že i Pavel přišel do Uherčic vzít si vdovu, u svatby jim šel za svědky někdo z Popic, což je vesnice vedle Uherčic.

V roce 1756 se páru narodil syn Antonín, kterému byl za svědka Antonín Rohrer. O dva roky později se narodil Jan, kmotrou mu byla Apollonie manželka Antonína Rohrera, samotný Antonín byl poté za svědka na Janově svatbě v roce 1780.

Pavel Anschlag zemřel v roce 1769, v roce 1765 mu zemřela manželka Eva a 3 roky poté i jejich čtyři děti. Uherčickým pokračovatelem rodu byl Jan, který nadále s Rohrery udržoval kmotrovské vztahy. Místo narození Pavla Anschlaga, někdy také označovaného jako Umschlag se mi nepodařilo nalézt ani v Popicích či Mikulově.

Cee

František Cee

Zajímavé příjmení Cee se příbuzností přimíchalo k Anschlagům. Pokusil jsem se dojít k uherčickým kořenům tohoto příjmení a opět se opakoval stejný scénář. Prvním nositelem tohoto příjmení byl krejčí František, také se nenarodil v Uherčicích, dle věku uvedeného v zápise úmrtí jsem datoval jeho rok narození na 1719–tudíž byl vrstevníkem Antonína Rohrera a Pavla Asnchlaga.

František se oženil s Annou Marií v roce 1747, za svědka mu šel Antonín Rohrer. František se ženil ještě dvakrát, což dokládají záznamy o úmrtí jeho žen, tyto svatby se však v Uherčicích neodehrály. Začátky rodu Cee byly krušné, neboť František měl málo potomků. Jediným mužským potomkem a pokračovatelem rodu byl Jan Jiří Cee. Stejně jako u Pavla Anschlaga se mi nepodařilo najít, odkud František do Uherčic přišel.

Diskuze k článku (7)

zkudlacek
zkudlacek před 6 měsíci

Dobrý den, v tom případě je Váš manžel nejspíš David a jeho maminka je paní Milada Müllerová. To je moje sestřenice :-) Napište mi, prosím, na sebe mail. Děkuji, Kudláček

Odpovědět
HelenaM
HelenaM před 6 měsíci

Ano, manžel je David Müller. Můj mail je helenamullerova@gmail.com. Budu ráda, když napíšete informace o rodokmenu. Děkuji, Müllerová Helena

zkudlacek
zkudlacek před 2 lety

Dobrý den, jsem přímým potomkem v článku zmiňovaného krejčího Františka Cee. Jeho potomky (myslím, že všechny) s tímto příjmením mám dohledané až do současnosti, nejen v naší republice, ale i v Rakousku, Německu a v USA.....

Odpovědět
HelenaM
HelenaM před 6 měsíci

Dobrý den, manželovi maminka byla za svobodna Ceeova a bydlí v Uherčicích. Můžete mi prosím poslat celou historii rodiny Cee, udělalo by jí to velkou radost. Děkuji, Müllerová

Dava
Dava před 3 lety

Dobrý den, chtěl bych se Vas zeptat, copak Vás vedlo k hledání potomků rodu Rohrer?Moc sem za Váš článek vděčný, poněvadž sám sem příjmením Rohrer. Zajímalo by mě o rodu Rohrer v Uhercicich vice. Můj děda Antonin i Táta odtamtud pocházeli, ale moc toho nevím.

Odpovědět
pierotto
pierotto před 3 lety

Dobrý den, tento rodokmen jsem zpracovával pro kolegu z práce. Pokud budete souhlasit mohu Váš e-mail předat kolegovi a můžete se spojit :) pravděpodobně budete příbuzní.

Dava
Dava před 3 lety

Dobrý den, chtěl bych se Vas zeptat, copak Vás vedlo k hledání potomků rodu Rohrer?Moc sem za Váš článek vděčný, poněvadž sám sem příjmením Rohrer. Zajímalo by mě o rodu Rohrer v Uhercicich vice. Můj děda Antonin i Táta odtamtud pocházeli, ale moc toho nevím.

Odpovědět

Nejlepší obsah přímo na váš e-mail

Nestíháte sledovat nové články na našem webu? Chcete informace o nových matričních přírustcích? Pošleme vám informace o všech důležitých novinkách!

Z odběru novinek se můžete kdykoliv odhlásit.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním vaší e-mailové adresy pro účely rozesíání novinek.

Alternativou je naše Facebooková stránka kde najdete upozornění na nové články, zajímavosti z bádání nebo informace o aktuálích slevách DNA testů.